szmatkalatka.pl

Nowoczesny blog o modzie

Lifestyle Moda

Jak dbać o naszą biżuterię aby zachowała swój blask?

Aby biżuteria cieszyła Cię nawet po długich latach, wymaga właściwego przechowywania i tego, aby regularnie o nią dbać. Poznaj sprawdzone i proste sposoby, które raz na zawsze pomogą Ci we właściwy sposób zadbać o swoje błyskotki.

Biżuteria – modny dodatek, który podkreśli każdy styl!

Kobiety i mężczyźni uwielbiają biżuterię, która podkreśla indywidualny styl ubioru, odmienia stylizację i dodaje jej elegancji. Biżuteria zwykle jest traktowana jako dodatek do danej kreacji. Co robić, by służyła jak najdłużej? Jak ją pielęgnować, by po wielu latach nadal cieszyć się ulubionymi błyskotkami? 

Jak dbać o biżuterię? Odkryj proste i sprawdzone sposoby, by cieszyć się błyskotkami jak najdłużej!

Wiele osób wciąż zapomina, że obrączkę, naszyjniki, wisiorki, pierścionki powinno się zdejmować przed sprzątaniem i wykonywaniem wszelkich prac remontowych. Dlaczego to tak ważne? Jeśli jej nie zdejmiesz, to na biżuterii może powstać trudny do wyczyszczenia osad czy nieestetyczne plamy, a w wyniku prac biżuteria może stracić swój wyjątkowy blask. Z czasem może również ściemnieć, dlatego warto pamiętać o tym, aby wszelką biżuterię zdejmować do tego typu prac. 

Chroń swoją biżuterię przed wodą!

Biżuteria nie powinna mieć nigdy kontaktu z wodą, dlatego warto ściągać ją do mycia naczyń i innych prac związanych z użyciem wody. Zastanawiasz się, dlaczego z czasem biżuteria traci swój blask i piękno? To dlatego, że Twoja biżuteria pod wpływem wody może stracić swój blask i jednocześnie być mniej odporna na wszelkie zarysowania czy uszkodzenia. 

Unikaj detergentów i produktów chemicznych!

Chcesz cieszyć się jak najdłużej swoją biżuterią? Chroń ją przed różnego rodzaju detergentami, substancjami chemicznymi i preparatami, których skład mógłby jej zaszkodzić. Nie należy dopuszczać do sytuacji, że powierzchnia biżuterii jest narażona na działanie toksycznych preparatów lub innych szkodliwych substancji chemicznych. 

Co jakiś czas oddaj biżuterię na przegląd do jubilera

Jeśli zależy Ci na tym, aby mieć jak najładniejszą biżuterię, to pamiętaj o tym, że możesz oddać ją co jakiś czas do jubilera w celu przeglądu i ewentualnych napraw. Taka wizyta sprawi, że możesz też zyskać cenną perspektywę na to, w jaki sposób samodzielnie czyścić biżuterię. 

Uprawiaj sport bez biżuterii!

Jeśli należysz do osób aktywnych fizycznie i często uprawiasz sport, to pamiętaj o tym, aby nigdy nie nosić podczas sportu biżuterii. Zbyt duży wysiłek fizyczny może sprawić, że niechcący zerwiesz cienki łańcuszek z szyi, a Twoja biżuteria w trakcie uprawiania sportu może się ubrudzić. Jeśli chcesz uniknąć takich zagrożeń i niebezpieczeństw związanych z uprawianiem wysiłku fizycznego i noszeniem biżuterii jednocześnie – odłóż biżuterię w bezpieczne miejsce na czas treningu. 

Nieodpowiedni sposób przechowywania biżuterii 

Uwielbiasz złotą lub srebrną biżuterię? Pamiętaj o tym, że tego typu błyskotki powinny być dobrze przechowywane. Oznacza to, że biżuteria złota lub srebrna. W przeciwnym razie nie trudno o zaciemnienie biżuterii i jej nieestetyczny wygląd. Zastanawiasz się dlaczego ciemnieje srebro? Zachęcamy do przeczytania artykułu na naszym blogu na ten temat: https://www.korallo.pl/blog/dlaczego-ciemnieje-srebro/.

Aby temu zapobiec, warto przechowywać ją w specjalnych pudełeczkach lub woreczkach strunowych, które są najlepszym sposobem zabezpieczenia biżuterii. Warto również pamiętać o tym, aby każdy rodzaj biżuterii przechowywać osobno, aby uniknąć nieestetycznych zarysowań. 

Biżuteria srebrna jest szczególnie narażona na zmianę barwy i utratę blasku ze względu na zbyt wysoką temperaturę i natężenie światła. Z tego powodu warto przechowywać biżuterię w odpowiednich szkatułkach, pojemnikach, ekspozytorach i woreczkach, a także chronić przed światłem. 

Stały dzień na czyszczenie biżuterii

Jednym z dobrych nawyków pielęgnacyjnych jest to, aby wyznaczyć sobie jeden stały dzień w miesiącu na regularne czyszczenie biżuterii. Warto pamiętać, że każdy rodzaj biżuterii z biegiem czasu ulega utlenianiu się, co sprawia, że może być narażona na ciemnienie i utratę charakterystycznego połysku. Wystarczy niewielka ścierka, aby regularnie oczyszczać biżuterię z tlenków, które mogą przyspieszać proces „starzenia się” biżuterii. Jeśli Twoja biżuteria jest bardzo zanieczyszczona, warto rozważyć usługę profesjonalnego czyszczenia u jubilera.

O czym jeszcze warto pamiętać? 

Pielęgnacja biżuterii nie jest zbyt skomplikowanym zadaniem, dlatego na pewno sobie z tym poradzisz, jeśli będziesz stosować się do wskazówek. Wystarczy sucha i delikatna szmatka, aby przetrzeć wisiorek, łańcuszek, obrączkę czy  inny rodzaj biżuterii i przekonać się o tym, że regularne dbanie o biżuterię nie jest trudne. Stosując się do powyższych rad, z pewnością uda Ci się zadbać o właściwą pielęgnację i korzystać ze swojej biżuterii bez żadnych zmartwień i ograniczeń. Powyższe sposoby z pewnością ułatwią Ci właściwą pielęgnację biżuterii, aby mogła cieszyć Cię swoim blaskiem i miłymi wspomnieniami przez długi czas.