szmatkalatka.pl

Nowoczesny blog o modzie

jak ubrać się na bieganie w chłodne dni
Lifestyle

Kobiety trenują: jak ubrać się na bieganie w chłodne dni?

Wytrawni i zapaleni biegacze nie rezygnują z treningów nawet, kiedy pogoda zaczyna płatać jesienne figle lub temperatura w ziemie spada poniżej zera. Chłodniejsze dni, gdy z nieba nie leje się żar, to również doskonała okazja, by zacząć przygodę z bieganiem. Najważniejsze są dobre nastawienie i wytrwałość.

Odzież dla biegacza na chłodniejsze dni

Planując trening outdoor w chłodne i wietrzne lub „mokre” dni watro zadbać o zakup funkcjonalnej odzieży treningowej. Powinna umożliwiać utrzymacie ciepłoty ciała, odprowadzać wilgoć, być wiatroszczelna i wodoodporna. Niewłaściwie dobrane ubranie może sprawić, że trening przestanie być przyjemnością, a dodatkowo wychłodzone ciało będzie bardziej podatne na kontuzje czy zachorowania.

Co założyć na siebie, by bieganie było przyjemnością? Planując wyjście na zewnątrz w zimne dni watro posiadać w szafie:

  • Buty do biegania outdoor – Zimą największym problemem stają się utrata ciepła, przemoczone buty lub zbyt śliska podeszwa. Biegając, kiedy jest mokro watro kupić buty ze specjalną, wodoodporną membraną. Buty powinny być mocniej zabudowane, przez co utrata ciepła będzie znacznie mniejsza niż w klasycznych biegówkach. Głębszy bieżnik zapewni przyczepność i zminimalizuje możliwość poślizgnięcia.
  • Odzież dla biegaczy. – Lekka i funkcjonalna, chroniąca przed zimnem i wilgocią. Ze względu na ilość warstw nie powinna krępować ruchów. Przydadzą się legginsy, dresy do biegania, polar lub bluza oraz bielizna termoaktywna.
  • Okrycia wierzchnie – Trenując w niskich temperaturach należy zadbać o funkcjonalne okrycie wierzchnie. Kurtki lub bezrękawniki dla biegaczy powinny być lekkie i niekrępujące ruchów. Mile widziane będą różnego rodzaju schowki i kieszenie, by zabrać ze sobą klucze do domu czy telefon.

W zimowe i jesienne dni, kiedy jest chłodno, ale również wcześnie robi się ciemno zadbaj o odblaskowe elementy na ubraniach sportowych. Zapewnią one właściwą widoczność, a przez to bezpieczeństwo w trakcie treningu.

Materiał ma znaczenie

Wybierając odzież biegową na chłodne dni postaw na wodoodporne i wiatroszczelne tkaniny, które ochronią przed wilgocią, niskimi temperaturami i wiatrem. Ważne będzie zastosowanie materiałów łatwo odprowadzających wilgoć od środka. W trakcie treningu człowiek poci się, a wilgoć i mokre ubranie sprawią, że ciało się wychłodzi.

Największym błędem jest zakładanie bawełnianej odzieży. Szybko przemaka, absorbuje i nie odprowadza wilgoci, a dodatkowo nie chroni od wiatru.

Czapki damskie, kominy i rękawiczki – dodatki dla biegacza

Sama odzież nie wystarczy, by trening biegowy był przyjemnością. Watro zadbać o ochronę głowy, dłoni i szyi. Unikniesz nadmiernego wychłodzenia i możliwości przeziębienia. Czapki damskie, opaski wielofunkcyjne i rękawiczki, oferowane przez sportowe marki, są nie tylko funkcjonalne, ale również ładne. Stworzone z myślą o kobietach, kolorowe i modne. Wybieraj modele dedykowane biegaczom – będą wykonane z termoaktywnych materiałów zapewniających wygodę, izolację przed zimnem i właściwe odprowadzanie wilgoci.

Utrzymanie ciepła i suchości ciała w trakcie treningu biegowego jest kluczowe dla osiągania założonych celów, ochrony ciała, komfortu i ustrzegania się kontuzji. Wychłodzone mięśnie stają się mniej elastyczne, przez co o urazy nie trudno. Treningowa odzież outdoor to must have biegacza, który nie chce przerywać cyklu treningowego, kiedy przychodzą chłodniejsze dni.