szmatkalatka.pl

Nowoczesny blog o modzie

jak nauczyć dziecko czytać
Lifestyle

Nauka czytania

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się odpowiednio na swój wiek. W czasach kiedy dziecko uczęszcza do przedszkola, to jego czas głównie wypełniony jest przez zabawę. Nauka wprowadzana jest stopniowo, zależnie od wieku dziecka. Jednak zabawa w przedszkolu wprowadzona jest nie tylko po to aby zająć dziecku czas, na który pozostawiony jest bez rodziców. Jest to również forma nauki, jednak przez zabawę. Dziecko, wykonując różne prace manualne ćwiczy koordynację, umiejętność myślenia, doboru przedmiotów. Ucząc się wierszyków na przedstawienie ćwiczy swoją pamięć. Malując różnego rodzaju obrazki, zarówno farbami, jak i kredkami ćwiczy rękę do przyszłej nauki pisania.
Nauka pisania rozpoczyna się zatem już na etapie przedszkola. Nie każde dziecko ma od początku predyspozycje do tego, aby już w przedszkolu zacząć czytać i pisać. Na to potrzeba czasu, Jedno dziecko przyswoi sobie tą wiedzę przedszkolu, inne w zerówce, a jeszcze inne dopiero idąc do pierwszej klasy szkoły podstawowej.
Nauka pisania rozpoczyna się od ćwiczenia szlaczków. Dziecko uczy się prowadzić rączkę po liniach. Dopiero po opanowaniu tej umiejętności rozpoczyna się pierwsze próby pisania literek. Najpierw prowadzane są literki drukowane a dopiero później pisane.
Jak nauczyć dziecko czytać? Po opanowaniu przez dziecko wszystkich literek można przystąpić do nauki czytania. Najlepiej wybrać metodę sylabową. To stopniowy proces łączenia literek w niewielkie grupy, a następnie w całe wyrazy. Proces nauki czytania trwa zazwyczaj około jednego roku.

tulanki.pl