O czym musisz wiedzieć, wybierając złote obrączki?
Data publikacji 24 lutego 2021Obrączki to symbol miłości i pamiątka, którą często nosimy całe życie, dlatego warto dokonać właściwego wyboru. Zanim udacie się do jubilera, sprawdź, o czym musicie pamiętać – przygotowaliśmy kilka wskazówek.
Złote obrączki – ale jaka próba złota?
Do wyrobu obrączek używane są różne kruszce, ale najczęściej wybierane są od lat złote obrączki – eleganckie, pełne blasku, klasyczne. Decydując się na taki model, zwróć uwagę przede wszystkim na próbę , gdyż jest ono stosunkowo miękkie. Próba złota oznacza ilość czystego złota w stopie, czyli wyjaśnia, ile gramów złota znajduje się w 1000 gramach stopu. Na rynku jubilerskim najczęściej występują ozdoby w próbie 18-karatowej (750), 14-karatowej (585), 9-karatowej (375) oraz 8-karatową (333). Ozdoby z niższej próby złota szybko ciemnieją – które zatem wybrać?
Złote obrączki z próby 585 – optymalny wybór
Złoto wymaga zatem domieszki innych metali, gdyż dzięki nim staje się twardsze. Obrączki wykonane w wysokiej próbie są luksusowe i drogie, ale może im zabraknąć trwałości. Kompromisem będzie zatem próba 14-karatowa – to odpowiednie proporcje między zawartością szlachetnego kruszcu i innych materiałów. Takie złote obrączki będą twardsze, bardziej praktyczne, posłużą dłużej w pięknym stanie, a w trakcie intensywnego użytkowania nie będą bardzo narażone na ścieranie i odkształcanie.
Walory wizualne a aspekt praktyczny
Do wyboru są różne modele obrączek – mogą być m.in. gładkie, zdobione kamieniami szlachetnymi, we wzory czy dwukolorowe. Klasycznym wyborem są złote obrączki, ale wiele pań lubi bogate zdobienia – można wybrać dwa różne rodzaje, jeśli partner preferuje klasykę. Każdy może wybrać model odpowiedni dla siebie.
Najlepiej, jeśli estetyka idzie w parze z praktycznością. Obrączki nosimy przez długie lata, a często przez całe życie, dlatego ważne, by ich wzór był zawsze na czasie. Poza tym może okazać się, że obrączka wymagać będzie korekty rozmiaru – to prosty zabieg, który wykona doświadczony jubiler, ale w przypadku klasycznych modeli. Skomplikowane, nietypowe i bogato zdobione mogą wymagać poważnej rekonstrukcji. Przed wyborem warto wziąć pod uwagę również ten aspekt, nie tylko wrażenia estetyczne czy aktualnie obowiązujące trendy.
Jak wybrać obrączki w dobrym rozmiarze?
Właściwy rozmiar obrączek to kolejna ważna kwestia – jak wspomnieliśmy, w przypadku klasycznych modeli korekta ich wielkości nie jest trudna, ale jednak w dniu ślubu nie powinno popełnić się faux pas. Staranna przymiarka ma duże znaczenie – może okazać się, że obrączki kupujemy zimą, a ślub planowany jest w sezonie letnim – naczynia krwionośne w chłodne dni kurczą się, co może doprowadzić do przekłamania.
Z kolei latem palce puchną i wybrane złote obrączki mogą okazać się w… nieodpowiednim rozmiarze. Wśród czynników, które mogą wprowadzić w błąd, jest też silny stres i emocje, duży wysiłek fizyczny lub ciąża. Warto mieć to na uwadze i wybrać się do jubilera na przymiarkę nawet dwa lub trzy razy. Nie wystarczy zmierzyć obwodu palca centymetrem ani średnicy pierścionka linijką – jubiler wykona to profesjonalnie.